Δράσεις

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πάτρα

(06/12/2022)

Εκπαιδευτική επίσκεψη του Γυμνασίου Καράτουλα στην Πάτρα έχει προγραμματιστεί για την ερχόμενη Παρασκευή. Συγκεκριμένα, την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022, το πρωί, θα γίνει επίσκεψη και ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών, όπου θα έλθουν οι μαθητές σε επαφή με τα ευρήματα των ανασκαφών στυην περιοχή της Αχαΐας. Θα ακολουθήσει επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο της πόλεως, όπου θα δούνε την οικιστική εικόνα της Πάτρας των 2 τελευταίων αιώνων.

Για μία ακόμη χρονιά στην Ηλεία η Σχολική Ημερίδα για τον ανθρώπινο εγκέφαλο

Στις 20 Απριλίου, Σάββατο του Λαζάρου, στον Πύργο

Στην Γαλλία το Γυμνάσιο Καράτουλα

Στο πλαίσιο του προγράμματος Εράσμους+

Συνεχίζοντας στο πλαίσιο της συμμετοχής στο κοινό πρόγραμμα Erasmus+,που υλοποιεί την τελευταία διετία το Γυμνάσιο Καράτουλα σε συνεργασία με Σχολεία της Γαλλίας, Ισπανίας και Ιταλίας, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Σχολείου της Ηλείας επισκέπτονται την εβδομάδα αυτήν την πόλη Ταρνός της Γαλλίας. Συγκεκριμένα, 7 μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Καράτουλα συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς κ. Ανδρομάχη Λέλλα και κ. Γεώργιος Κουρκούτας θα βρεθούν από τις 7 έως τις 12 Απριλίου 2019 στο Κολέγιο της πόλεως του Ταρνός, που βρίσκεται στα Ατλαντικά Πυρηναία και συνορεύει με την Ισπανία. Το θέμα του προγράμματος αφορά την προβολή της τοπικής αγροτικής παραγωγής και των λαϊκών παραδόσεων, με έμφαση στην κουλτούρα της Επαρχίας των χωρών αυτών.

Στην Ιταλία το Γυμνάσιο Καράτουλα

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+

Αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Καράτουλα Ηλείας βρέθηκε στην Ιταλία στο διάστημα 11 έως 15 Φεβρουαρίου 2019, στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+. Συγκεκριμένα, στην πόλη Βιτέρμπο, της περιοχής Λατίου, στο Κολέγιο «Λουίτζι Φανταππιέ» πραγματοποιήθηκε η συνάντηση εκπαιδευτικών από Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία και Ελλάδα, με κεντρικό θέμα «Εικονικές και αληθινές συναντήσεις γύρω από το τραπέζι». Το Βιτέρμπο, κατά την παράδοση χτίσθηκε από τον Έλληνα ήρωα Ηρακλή, στο πέρασμα του από την Ιταλική χερσόνησο, για αυτό και έμβλημά του είναι ο Λέων της Νεμέας.

Στην Καλαμάτα το Γυμνάσιο Καράτουλα

(06/04/2019)

Στους δρόμους της νεώτερης Ιστορίας μας

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων με βάση την σχολική ύλη των μαθημάτων επισκέφθηκε την πόλη της Καλαμάτας η Γ΄ τάξη του Γυμνασίου Καράτουλα. Συνοδευόμενη η Τάξη από τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Αθανάσιο Παπαγρηγορίου και τους εκπαιδευτικούς κ. Ανδρομάχη Λέλλα  και κ. Γεώργιο Κουρκούτα είχε την ευκαιρία να γνωρίσει το ιστορικό κέντρο της πρωτεύουσας της Μεσσηνίας, όπου και βρίσκονται τα πιο σημαντικά μνημεία της Ορθοδοξίας και της Ελληνικής Ιστορίας που σχετίζονται με την ιστορία της πόλεως.

Στον Επικούριο Απόλλωνα και την Ιστορική Βιβλιοθήκη της Ανδρίτσαινας το Γυμνάσιο Καράτουλα

(19/04/2018)

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών του επισκέψεων το Γυμνάσιο Καράτουλα επισκέφθηκε προ ημερών τον Ναό του Επικουρίου Απόλλωνος και την Νικολοπούλειο Βιβλιοθήκη στην Ανδρίτσαινα. Οι μαθητές της Α΄ τάξεως συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή του Γυμνασίου κ. Αθανάσιο Παπαγρηγορίου και τους καθηγητές κ. Ανδρομάχη Λέλλα και κ. Γεώργιο Κουρκούτα εισήλθαν στον χώρο του Ναού που δημιούργησε τον 5ο  αιώνα πΧ ο Ικτίνος και δικαίως χαρακτηρίστηκε ως ο «Παρθενών» της Πελοποννήσου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες θαύμασαν τον Ναό που συνδυάζει και τους 3 αρχαίους Αρχιτεκτονικούς ρυθμούς, τον Δωρικό, τον Ιωνικό και τον Κορινθιακό.