Στην Καλαμάτα το Γυμνάσιο Καράτουλα

(06/04/2019)

Στους δρόμους της νεώτερης Ιστορίας μας

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών επισκέψεων με βάση την σχολική ύλη των μαθημάτων επισκέφθηκε την πόλη της Καλαμάτας η Γ΄ τάξη του Γυμνασίου Καράτουλα. Συνοδευόμενη η Τάξη από τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Αθανάσιο Παπαγρηγορίου και τους εκπαιδευτικούς κ. Ανδρομάχη Λέλλα  και κ. Γεώργιο Κουρκούτα είχε την ευκαιρία να γνωρίσει το ιστορικό κέντρο της πρωτεύουσας της Μεσσηνίας, όπου και βρίσκονται τα πιο σημαντικά μνημεία της Ορθοδοξίας και της Ελληνικής Ιστορίας που σχετίζονται με την ιστορία της πόλεως.

Οι μαθητές αρχικά επισκέφθηκαν τον Ναό των Αγίων Αποστόλων, όπου έγινε και η πρώτη Θεία Λειτουργία μετά την απελευθέρωση της πόλης από τον τουρκικό ζυγό (στις 23 Μαρτίου 1821), με την παρουσία όλων των αγωνιστών της Ελευθερίας. Ακολούθως έγινε επίσκεψη στο παρακείμενο Αρχαιολογικό Μουσείο Καλαμάτας, που φιλοξενεί τεκμήρια της ιστορικής πορείας της Μεσσηνίας από τα πρώτα ιστορικά χρόνια και την μυκηναϊκή εποχή ως την εποχή του Βυζαντίου. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν στοιχεία από τον Ελληνικό πολιτισμό και να συζητήσουν με τους εκπαιδευτικούς τους για αυτά. Η επίσκεψη περιελάμβανε προσκύνημα στον Ιερό Ναό της Υπαπαντής, ένα πανελλήνιο προσκύνημα που εορτάζει την εποχή αυτή. Η επίσκεψη έκλεισε με γνωριμία με το Στρατιωτικό Μουσείο Καλαμάτας, όπου στους 2 ορόφους φιλοξενούνται ιστορικά τεκμήρια του νεώτερου Ελληνισμού, από την Επανάσταση του 1821 μέχρι τον Α΄ και τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Στους μαθητές δόθηκε και χρόνος για να γνωρίσουν την πόλη και να σχηματίσουν έτσι μια πιο πλήρη εικόνα της Καλαμάτας και της οικονομικής της ζωής.