Εκδρομές

Αξιολόγηση προσφορών για την εκπαιδευτική μετακίνηση στην Κωνσταντινούπολη

(22/02/2024)

Πρακτικό  αξιολόγησης προσφορών της εκπαιδευτικής μετακίνησης  του γυμνασίου Καρατουλα στην Κωνσταντινούπολη

Σε Μεσολόγγι και Ναύπακτο το Γυμνάσιο Καράτουλα

(08/06/2023)

Στα μονοπάτια της Ελληνικής Ιστορίας

Με μία ολοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή σε ιστορικά μέρη της Στερεάς Ελλάδος έκλεισε η φετινή σχολική χρονιά για το Γυμνάσιο Καράτουλα. Προορισμός η Ιερά Πόλις του Μεσολογγίου και η γραφική Ναύπακτος. Στο Μεσολόγγι οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μπόρεσαν να δούνε τα μνημεία και τον ιερό χώρο του Κήπου των Ηρώων, ενώ διδάχθηκαν την Ιστορία των τριών Πολιορκιών της πόλεως, της μοναδικής στην Ελλάδα που έχει τον τίτλο της «Ιεράς Πόλεως». Ξεναγήθηκαν από τον φιλόλογο του Γυμνασίου Γ. Κουρκούτα στις προτομές και τα γλυπτά που είναι αφιερωμένα στους Έλληνες και τους Φιλέλληνες ήρωες. Στο τέλος της παρουσίας τους στον Κήπο των Ηρώων και μπροστά στην προτομή του Διονυσίου Σολωμού όλο το Γυμνάσιο έψαλε τον Εθνικό ύμνο, τιμώντας την μνήμη των Ηρώων.