Στην Γαλλία το Γυμνάσιο Καράτουλα

(06/04/2019)

Στο πλαίσιο του προγράμματος Εράσμους+

Συνεχίζοντας στο πλαίσιο της συμμετοχής στο κοινό πρόγραμμα Erasmus+,που υλοποιεί την τελευταία διετία το Γυμνάσιο Καράτουλα σε συνεργασία με Σχολεία της Γαλλίας, Ισπανίας και Ιταλίας, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Σχολείου της Ηλείας επισκέπτονται την εβδομάδα αυτήν την πόλη Ταρνός της Γαλλίας. Συγκεκριμένα, 7 μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Καράτουλα συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς κ. Ανδρομάχη Λέλλα και κ. Γεώργιος Κουρκούτας θα βρεθούν από τις 7 έως τις 12 Απριλίου 2019 στο Κολέγιο της πόλεως του Ταρνός, που βρίσκεται στα Ατλαντικά Πυρηναία και συνορεύει με την Ισπανία. Το θέμα του προγράμματος αφορά την προβολή της τοπικής αγροτικής παραγωγής και των λαϊκών παραδόσεων, με έμφαση στην κουλτούρα της Επαρχίας των χωρών αυτών.

Στην Ιταλία το Γυμνάσιο Καράτουλα

(06/04/2019)

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+

Αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Καράτουλα Ηλείας βρέθηκε στην Ιταλία στο διάστημα 11 έως 15 Φεβρουαρίου 2019, στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+. Συγκεκριμένα, στην πόλη Βιτέρμπο, της περιοχής Λατίου, στο Κολέγιο «Λουίτζι Φανταππιέ» πραγματοποιήθηκε η συνάντηση εκπαιδευτικών από Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία και Ελλάδα, με κεντρικό θέμα «Εικονικές και αληθινές συναντήσεις γύρω από το τραπέζι». Το Βιτέρμπο, κατά την παράδοση χτίσθηκε από τον Έλληνα ήρωα Ηρακλή, στο πέρασμα του από την Ιταλική χερσόνησο, για αυτό και έμβλημά του είναι ο Λέων της Νεμέας.

Οι φιλοξενούμενοι του Γυμνασίου Καράτουλα καθηγητές σε Ολυμπία και Πύργο

(19/04/2018)

Στην Ηλεία βρίσκονται αυτήν την εβδομάδα οι Εκπαιδευτικοί από Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία που συμμετέχουν στο κοινό πρόγραμμα Erasmus+ μαζί με το Γυμνάσιο Καράτουλα. Καθηγητές και καθηγήτριες από τα Σχολεία του Ταρνός (Γαλλία), του Βιτέρμπο (Ιταλία) και του Πουέρτο ντε Σάντα Μαρία (Ισπανία) φιλοξενούνται στον Πύργο ως την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 και μαζί με συναδέλφους τους από το Γυμνάσιο Καράτουλα υλοποιούν σχετικό πρόγραμμα που αφορά την παραδοσιακή κουζίνα και διατροφή.

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Εράσμους Το Γυμνάσιο Καράτουλα στην Ισπανία

(16/02/2018)

Στην πόλη Πουέρτο ντε Σάντα Μαρία βρέθηκε προ ημερών Αποστολή του Γυμνασίου Καράτουλα, αποτελούμενη από Καθηγητές και μαθητές του Σχολείου, στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+. Το Γυμνάσιο Καράτουλα από τον περασμένο Σεπτέμβριο 2017 συμμετέχει στο Πρόγραμμα Erasmus+.