Οι φιλοξενούμενοι του Γυμνασίου Καράτουλα καθηγητές σε Ολυμπία και Πύργο

(19/04/2018)

Στην Ηλεία βρίσκονται αυτήν την εβδομάδα οι Εκπαιδευτικοί από Γαλλία, Ιταλία και Ισπανία που συμμετέχουν στο κοινό πρόγραμμα Erasmus+ μαζί με το Γυμνάσιο Καράτουλα. Καθηγητές και καθηγήτριες από τα Σχολεία του Ταρνός (Γαλλία), του Βιτέρμπο (Ιταλία) και του Πουέρτο ντε Σάντα Μαρία (Ισπανία) φιλοξενούνται στον Πύργο ως την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 και μαζί με συναδέλφους τους από το Γυμνάσιο Καράτουλα υλοποιούν σχετικό πρόγραμμα που αφορά την παραδοσιακή κουζίνα και διατροφή.

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+

Στον Πύργο και την Περιφερειακή Ενότητα Ηλείας

Οι αποστολές των ξένων Σχολείων και του Γυμνασίου Καράτουλα

Επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας

Το πρωί της Τετάρτης 21 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη της αποστολής στο κτήριο της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας στον Πύργο, όπου έγινε εκπαιδευτική συνάντηση στο Γραφείο Σχολικών Συμβούλων. Σε αυτήν η δασκάλα κ. Σοφία Κουζούλη ανέπτυξε το θέμα «Το eTwinning στην σφαίρα του Προγράμματος Erasmus+», όπου τόνισε την σημασία τέτοιων εποικοδομητικών προγραμμάτων στην συνεργασία και την πρόοδο των σχολικών χώρων και των μαθητών, ενώ ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Παναγιώτης Δρούζας παρουσίασε το θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και Ψηφιακό αποτύπωμα», που αφορά την σχέση των νέων χρηστών του Διαδικτύου με πιθανούς κινδύνους που ελλοχεύουν. Σύντομο χαιρετισμό στους μετέχοντες καθηγητές απηύθυνε η Σχολική Σύμβουλος και υπεύθυνη μαθημάτων του Γυμνασίου Καράτουλα κ. Σουσάνα Ζαχαροπούλου.

Στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας και την Περιφερειακή Ενότητα Ηλείας

Το δικό του καλωσόρισμα απηύθυνε ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας κ. Βασίλειος Δημητρέλλος στα μέλη της αποστολής, που τους ευχήθηκε καλή και δημιουργική παραμονή και προσέφερε συμβολικά δώρα στους ξένους καθηγητές. Η παρουσία της αποστολής του Erasmus+ ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στον Αντιπεριφερειάρχη Ηλείας κ. Γεώργιο Γεωργιόπουλο, που δήλωσε την χαρά του για τις πρωτοβουλίες των Σχολείων της Ηλείας και δήλωσε την στήριξή του σε αυτές. Παράλληλα, τους έδωσε και μία περιγραφή των πλεονεκτημάτων της Ηλείας ως Ιστορικού χώρου, αλλά και ως παρόντος. Εκεί, στο Γραφείο του Αντιπεριφερειάρχη υπήρξε και η ευτυχής συγκυρία να συναντηθούν τα μέλη της Αποστολής με τον Μητροπολίτη Ηλείας κ. Γερμανό, που επισκέφθηκε το κτήριο της Περιφερειακής Ενότητας και ευχήθηκε καλή διαμονή στην Ηλεία σε όλους.