Στην Γαλλία το Γυμνάσιο Καράτουλα

(06/04/2019)

Στο πλαίσιο του προγράμματος Εράσμους+

Συνεχίζοντας στο πλαίσιο της συμμετοχής στο κοινό πρόγραμμα Erasmus+,που υλοποιεί την τελευταία διετία το Γυμνάσιο Καράτουλα σε συνεργασία με Σχολεία της Γαλλίας, Ισπανίας και Ιταλίας, μαθητές και εκπαιδευτικοί του Σχολείου της Ηλείας επισκέπτονται την εβδομάδα αυτήν την πόλη Ταρνός της Γαλλίας. Συγκεκριμένα, 7 μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Καράτουλα συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς κ. Ανδρομάχη Λέλλα και κ. Γεώργιος Κουρκούτας θα βρεθούν από τις 7 έως τις 12 Απριλίου 2019 στο Κολέγιο της πόλεως του Ταρνός, που βρίσκεται στα Ατλαντικά Πυρηναία και συνορεύει με την Ισπανία. Το θέμα του προγράμματος αφορά την προβολή της τοπικής αγροτικής παραγωγής και των λαϊκών παραδόσεων, με έμφαση στην κουλτούρα της Επαρχίας των χωρών αυτών.

Στο πλαίσιο αυτής της εκπαιδευτικής παρουσίας, θα συμμετάσχουν και τα λοιπά Σχολεία από το Βιτέρμπο Ιταλίας και το Πουέρτο ντε Σάντα Μαρία Ισπανίας. Παράλληλα, θα πραγματοποιηθούν επισκέψεις σε τοπικές αγροτικές και κτηνοτροφικές μονάδες, όπου θα ενημερωθούν για την τοπική παραγωγή και τις παραδόσεις που τηρούνται στην Γαλλική Επαρχία. Την τελευταία ημέρα στην Γαλλία θα προβληθεί μικρό ντοκιμαντέρ από την ευρύτερη περιοχή της Ωλένης, με αναφορές στην καλλιέργεια των αμπελιών και των ελιών από τους αγρότες της περιοχής μας.