Στον Επικούριο Απόλλωνα και την Ιστορική Βιβλιοθήκη της Ανδρίτσαινας το Γυμνάσιο Καράτουλα

(19/04/2018)

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών του επισκέψεων το Γυμνάσιο Καράτουλα επισκέφθηκε προ ημερών τον Ναό του Επικουρίου Απόλλωνος και την Νικολοπούλειο Βιβλιοθήκη στην Ανδρίτσαινα. Οι μαθητές της Α΄ τάξεως συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή του Γυμνασίου κ. Αθανάσιο Παπαγρηγορίου και τους καθηγητές κ. Ανδρομάχη Λέλλα και κ. Γεώργιο Κουρκούτα εισήλθαν στον χώρο του Ναού που δημιούργησε τον 5ο  αιώνα πΧ ο Ικτίνος και δικαίως χαρακτηρίστηκε ως ο «Παρθενών» της Πελοποννήσου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες θαύμασαν τον Ναό που συνδυάζει και τους 3 αρχαίους Αρχιτεκτονικούς ρυθμούς, τον Δωρικό, τον Ιωνικό και τον Κορινθιακό.

Ο Ναός, που ανήκει στα μνημεία της UNESCO,  σήμερα βρίσκεται σε στάδιο αποκαταστάσεως του υλικού με τις συνεχείς προσπάθειες της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηλείας, ενώ ήδη έχει εισέλθει στην 4η δεκαετία το σωστικό του στέγαστρο. Παράλληλα, έγινε γνωστοποίηση της αρπαγής των πλακών της ζωφόρου, που είναι σε ειδική αίθουσα του Βρετανικού Μουσείου του Λονδίνου.

Ακολούθως οι μαθητές του Καράτουλα επισκέφθηκαν την Ιστορική Νικολοπούλειο Βιβλιοθήκη στην Ανδρίτσαινα.  Εκεί είδαν σχετικό οπτικό ντοκουμέντο για την Ιστορία του Ιδρυτή της Κωνσταντίνου –Αγαθόφρονος Νικολόπουλου, που καταγόταν από την Ανδρίτσαινα και έζησε πριν και κατά την Επανάσταση στο Παρίσι, ασχολούμενος με τα βιβλία και ενισχύοντας τον Αγώνα του 1821. Είδανε επίσης και τα σπάνια βιβλία των Συλλογών Νικολόπουλου και Καλλιανιώτη, ενώ θαύμασαν και τα αντίγραφα των κλαπέντων γλυπτών του Επικουρίου που βρίσκονται στον χώρο της Βιβλιοθήκης. Τέλος, όλοι μαζί, εκπαιδευτικοί και μαθητές, επισκέφθηκαν τον χώρο του Γυμνασίου και του Λυκείου Ανδρίτσαινας, όπου είδαν τις ιστορικές αίθουσες του κτηρίου και συνομίλησαν με μαθητές και καθηγητές.

Στο Γυμνάσιο Καράτουλα, τις επόμενες ημέρες έγινε ένας πρωτότυπος Διαγωνισμός γνώσεως και παρατηρητικότητας σχετικά με την εκδρομή αυτή, στον οποίο συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της Α΄ τάξεως. Οι 3 πρώτοι νικητές του Διαγωνισμού ήσαν οι μαθητές Δημήτριος Χρυσανθακόπουλος, Μαρία Γιαννοπούλου και Φώτιος Γρηγορόπουλος, που εδέχθησαν ως μικρό έπαθλο για την επιτυχία τους από ένα βιβλίο του Δασκάλου και Συγγραφέως Βασιλείου Καραβούλια με τίτλο «Αλεξάνδρου Αρετή».