«...Αγωνίζομαι, άρα υπάρχω...»

(12/03/2024)

«...Αγωνίζομαι, άρα υπάρχω...» (παράφραση του γνωστού αποφθέγματος τουRené Descartes: «...Cogito, ergo sum...»)

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Καράτουλα αποφάσισε τη διοργάνωση εσωτερικού πρωταθλήματος σκάκι για το σχολικό έτος 2023-2024. Η υλοποίηση της δράσης θα γίνει σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο Γενικό Λύκειο Καράτουλα, το οποίο θα διοργανώσει κατά το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024 αντίστοιχο εσωτερικό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης (pingpong).

Στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο σχολικών μονάδων οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Καράτουλα θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο εσωτερικό πρωτάθλημα σκάκι του Γυμνασίου Καράτουλα, ενώ οι μαθητές του Γυμνασίου Καράτουλα θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο εσωτερικό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Γενικού Λυκείου Καράτουλα. Στην τελική φάση της συνεργασίας θα διεξαχθούν ομαδικοί αγώνες σκάκι και επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανάμεσα στο Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο Καράτουλα.

Η διοργάνωση του εσωτερικού πρωταθλήματος σκάκι θα πραγματοποιηθεί με τη συνεργασία του αθλητικού, μη κερδοσκοπικού, συλλόγου «ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΥΡΓΟΥ». Υπεύθυνος για την υλοποίηση της δράσης θα είναι ο πρόεδρος της «ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΠΥΡΓΟΥ», κ. Μιχάλης Σιγούρος, αναγνωρισμένος προπονητής της «Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Σκάκι» (FIDE National Instructor).

Η σχολική μας μονάδα, Γυμνάσιο Καράτουλα, βρίσκεται στην Π.Ε. Ηλείας και οι μαθητές της στο σύνολό τους ζουν διασκορπισμένοι σε μικρά Δημοτικά Διαμερίσματα του Δήμου Πύργου. Αυτό συντελεί σε σημαντικό βαθμό στην κοινωνική απομόνωσή τους και συνεπάγεται την αδυναμία συμμετοχής τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις, οι οποίες λαμβάνουν χώρα κυρίως στην πόλη του Πύργου. Η συγκεκριμένη πραγματικότητα καθιστά αναγκαία τη διοργάνωση αθλητικών δράσεων σε επίπεδο σχολικής μονάδας, ώστε να δοθεί στους μαθητές μας η δυνατότητα, πρώτον μεν, της συμμετοχής σε αυτές, δεύτερον δε, της προσοικείωσης των κοινωνικών και παιδαγωγικών αγαθών που απορρέουν από την υλοποίησή τους. Σε αυτό το ευρύτερο πλαίσιο εντάσσεται η από κοινού διοργάνωση του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου Καράτουλα, εσωτερικών πρωταθλημάτων (ατομικού, ομαδικού) σκάκι και επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Μέσα από τη διεξαγωγή οργανωμένων αθλητικών αγώνων (ατομικών, ομαδικών) μεταξύ των μαθητών θα καλλιεργηθεί υγιές και δημιουργικό πνεύμα ευγενικής άμιλλας και η κοινωνικά αναγκαία δυναμική της ομαδικής συνεργασίας. Θα ενισχυθεί η κοινωνικοποίηση (αποδοχή προκαθορισμένων ρόλων και κανόνων), αλλά και η συναισθηματική ανάπτυξη (ορθή διαχείριση της νίκης και της ήττας) των μαθητών, αλλά θα προαχθεί και το θετικό κλίμα μεταξύ των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΙΚΗΣ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗΣ