Δωρεά εικόνων βυζαντινής τέχνης στο Γυμνάσιο Καράτουλα

(21/02/2021)

Μία ευγενική χειρονομία προς το νεόδμητο Σχολείο

Με μία ευγενική χειρονομία ξεκίνησε το 2021 για το Γυμνάσιο Καράτουλα. Θεολόγος Ιερέας, που γνώριζε την έναρξη των μαθημάτων στο νέο σχολικό συγκρότημα, ύστερα από επικοινωνία με τον καθηγητή του Γυμνασίου και παλιό συνεργάτη του στην Ιερά Μητροπόλη Ιωαννίνων κ. Γεώργιο Κουρκούτα για τις ανάγκες των νέων αιθουσών, αγόρασε και προμήθευσε με 8 εικόνες, αυθεντικά αντίγραφα βυζαντινού πρωτοτύπου, με την Παναγία του Πάθους, και τα απέστειλε ως ευλογία στο Γυμνάσιο Καράτουλα.

Πρόκειται για τον αρχιμανδρίτη και ιεροκήρυκα της Αρχιεπισκοπής Αθηνών π. Χριστόδουλο Κογιώνη, καταγόμενο από την Αρκαδία, που και στο παρελθόν έχει προβεί σε ανάλογες φιλεκπαιδευτικές κινήσεις για Σχολεία της ελληνικής περιφέρειας. Προς τον πατέρα Χριστόδουλο Κογιώνη απέστειλε ευχαριστήρια επιστολή ο Διευθυντής του Γυμνασίου Καράτουλα κ. Αθανάσιος Παπαγρηγορίου, ενώ ήδη με  μέριμνα των στελεχών της Ομάδας Καθαριότητας του Σχολείου, οι 6 εικόνες κοσμούν τις 6 αίθουσες και οι άλλες 2 τα Γραφεία διδασκόντων Γυμνασίου και Λυκείου. Για τον περαιτέρω εξοπλισμό του Σχολείου έχουν γίνει και κινήσεις για τον εμπλουτισμό της Νέας Βιβλιοθήκης Γυμνασίου-Λυκείου Καράτουλα από Ηλείους που έχουν διάθεση να προσφέρουν παλαιά ή διπλά τους βιβλία (τηλ. Επικοινωνίας Γυμνασίου Καράτουλα 26210 61228).